Valley Park Road over North Br.neshaminy Creek
Fair Condition102 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Plumstead Twp. 2922-k1 |
| Carries | Valley Park Road |
| Crosses | North Br.neshaminy Creek |
| Coordinates | 40.37489, -75.12476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 66.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2001) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007541 |