Holicong Road T386 over Tributary Pidcock Creek
Poor Condition126 years old375 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .1mi.nw.of 375 3036-g1 |
| Carries | Holicong Road T386 |
| Crosses | Tributary Pidcock Creek |
| Coordinates | 40.31093, -75.01910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 50.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2013) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007594 |