Clay Ridge Road over Rapp Creek
Poor Condition109 years old200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Tinicum Township 2698-g3 |
| Carries | Clay Ridge Road |
| Crosses | Rapp Creek |
| Coordinates | 40.48179, -75.14695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 95.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1917 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2001) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000007567 |