Sheephole Road over Tinicum Creek
Poor Condition94 years old70 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.5 Mi E Of Sr611 2698-g4 |
| Carries | Sheephole Road |
| Crosses | Tinicum Creek |
| Coordinates | 40.47666, -75.14585 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 113.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1950) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2012) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007644 |