Sheep Hole Road over Tinicum Creek
Fair Condition126 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Tinicum Township 10j08 |
| Carries | Sheep Hole Road |
| Crosses | Tinicum Creek |
| Coordinates | 40.47369, -75.14313 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 105.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007561 |