Traugers Crossing over Gallows Run
Good Condition133 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Nockamixon Twp. 2584-a4 |
| Carries | Traugers Crossing |
| Crosses | Gallows Run |
| Coordinates | 40.54330, -75.18340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1893 (reconstructed 1936) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007584 |