Traugers Crossing over Gallows Run
Fair Condition76 years old115 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .4 Mi SW RT 611 2583-k4 |
| Carries | Traugers Crossing |
| Crosses | Gallows Run |
| Coordinates | 40.54071, -75.18784 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 69.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007627 |