Kintner Road over Gallows Run
Fair Condition149 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Nockamixon Twp. 2584-a2 |
| Carries | Kintner Road |
| Crosses | Gallows Run |
| Coordinates | 40.55600, -75.18390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 70.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1877 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007586 |