Traugers Crossing over Gallows Run
Poor Condition86 years old350 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .2 Mi SW RT 611 2584-a4 |
| Carries | Traugers Crossing |
| Crosses | Gallows Run |
| Coordinates | 40.54221, -75.18568 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007626 |