Randall Avenue over Amtrak
Poor Condition107 years old400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .2 Mi SE Us-13 3263-g10 |
| Carries | Randall Avenue |
| Crosses | Amtrak |
| Coordinates | 40.12760, -74.83130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 169.0 ft (51.5 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 432.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1919 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (1987) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007587 |