Green Lane T-346 over Black Ditch Creek
Fair Condition89 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.12mi NW Of Us13 3263-c9 |
| Carries | Green Lane T-346 |
| Crosses | Black Ditch Creek |
| Coordinates | 40.13146, -74.85696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 105.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2012) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007589 |