Pa Tpk (i-276) over T-346 Blomsdal RD
Poor Condition72 years old46,280 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | East Of Delaware Val Intg |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | T-346 Blomsdal RD |
| Coordinates | 40.12333, -74.85000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 104.7 ft (31.9 m) |
| Deck Area | 973.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,280 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007680 |