Pa Tpk (i-276) over Pa Tpk Ramps
Fair Condition72 years old38,184 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Delaware Valley Interchg |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | Pa Tpk Ramps |
| Coordinates | 40.12354, -74.85374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Area | 361.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,184 (2001) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007679 |