I-276 over Mill Creek
Good Condition9 years old46,280 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | West Of Int. For Rt. 13 |
| Carries | I-276 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 40.12464, -74.86075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 155.8 ft (47.5 m) |
| Deck Area | 1952.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,280 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055718 |