Lr 326 SR 0532 over Pa Turnpike(i-276)
Fair Condition72 years old28,089 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Feasterville |
| Carries | Lr 326 SR 0532 |
| Crosses | Pa Turnpike(i-276) |
| Coordinates | 40.14403, -75.00518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 626.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,089 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007658 |