T-354 over Pa Tpk (i-276)
Fair Condition72 years old200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Feasterville |
| Carries | T-354 |
| Crosses | Pa Tpk (i-276) |
| Coordinates | 40.14260, -75.00242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 489.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (1992) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007659 |