Pa Tpk (i-276) over SR 2040
Fair Condition72 years old90,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Trevose |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | SR 2040 |
| Coordinates | 40.13705, -74.99240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Area | 1418.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90,000 (2013) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007660 |