Pa Tpk (i-276) over Septa Rr
Fair Condition72 years old85,801 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Trevose |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | Septa Rr |
| Coordinates | 40.13688, -74.99213 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Area | 1953.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85,801 (2001) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007661 |