Pa Tpk (i-276) over SR 0132 Lr252
Fair Condition72 years old44,130 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | South Of Trevose |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | SR 0132 Lr252 |
| Coordinates | 40.13333, -74.97667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 257.9 ft (78.6 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Area | 2641.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,130 (2008) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007664 |