Pa Turnpike(i-276) over Norfolk S.rr
Fair Condition72 years old90,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Trevose 41a04 |
| Carries | Pa Turnpike(i-276) |
| Crosses | Norfolk S.rr |
| Coordinates | 40.13377, -74.98053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.9 ft (83.8 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Area | 2798.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90,000 (2013) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007663 |