Old Street Road over Septa West Trenton Br.
Poor Condition110 years old8,438 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Old Street Road 41b04 |
| Carries | Old Street Road |
| Crosses | Septa West Trenton Br. |
| Coordinates | 40.13895, -74.98600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 230.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1916 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,438 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007591 |