Pa Tpk (i-276) over SR 2037 (us 1 Alt)
Fair Condition72 years old85,801 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Near Tr132 & Tr1 Junction |
| Carries | Pa Tpk (i-276) |
| Crosses | SR 2037 (us 1 Alt) |
| Coordinates | 40.13278, -74.97517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 147.3 ft (44.9 m) |
| Deck Area | 781.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85,801 (2001) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007665 |