Glenwood AVE over Ross Creek
Fair Condition117 years old2,370 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | Just N/o Lagunitas RD |
| Carries | Glenwood AVE |
| Crosses | Ross Creek |
| Coordinates | 37.96235, -122.56884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 95.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,370 (2004) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0072 |