SR 1019 Creek Rd. over Sandy Creek
Fair Condition66 years old196 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Sandy Lake Township |
| Carries | SR 1019 Creek Rd. |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 41.36221, -80.08243 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 181.1 ft (55.2 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 563.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 196 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026252 |