Exit 10 Service RD over Spearfish Ck
Good Condition55 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.2 W Jct US 85 |
| Carries | Exit 10 Service RD |
| Crosses | Spearfish Ck |
| Coordinates | 44.51792, -103.86567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 685.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041092060 |