I090 EB Off Ramp over Spearfish Ck
Fair Condition55 years old1,291 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.3 W US 85 Interch |
| Carries | I090 EB Off Ramp |
| Crosses | Spearfish Ck |
| Coordinates | 44.51965, -103.86683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 558.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,291 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041092059 |