I090 Wf over Spearfish Ck
Fair Condition52 years old50 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.4 W US 85 Interch |
| Carries | I090 Wf |
| Crosses | Spearfish Ck |
| Coordinates | 44.52127, -103.86762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 323.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041091057 |