I090 over Higgins Gulch
Fair Condition52 years old7,640 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1 W US 85 Interch |
| Carries | I090 |
| Crosses | Higgins Gulch |
| Coordinates | 44.52176, -103.88236 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 148.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,640 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041084057 |