Jackson BLVD over Spearfish Ck
Fair Condition60 years old12,135 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Jackson BLVD - Spearfish |
| Carries | Jackson BLVD |
| Crosses | Spearfish Ck |
| Coordinates | 44.49031, -103.86486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 400.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,135 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041092079 |