Grant Street over Spearfish Ck
Poor Condition38 years old3,981 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Grant ST - Spearfish |
| Carries | Grant Street |
| Crosses | Spearfish Ck |
| Coordinates | 44.48717, -103.86351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 325 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,981 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041093081 |