Us014a over Spearfish Ck
Fair Condition47 years old2,212 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.9 W & S I 90 Exit 14 |
| Carries | Us014a |
| Crosses | Spearfish Ck |
| Coordinates | 44.46574, -103.85291 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 342.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,212 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041099096 |