Jackson BLVD over I090
Good Condition55 years old9,388 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Spearfish Interchange |
| Carries | Jackson BLVD |
| Crosses | I090 |
| Coordinates | 44.49354, -103.84746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.3 ft (83.3 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1082.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,388 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041101077 |