I090 W over Sandstone DR
Fair Condition56 years old10,406 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.7 W US 14a Interch |
| Carries | I090 W |
| Crosses | Sandstone DR |
| Coordinates | 44.48063, -103.82959 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 350.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,406 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041110085 |