Us085 S over I090
Fair Condition55 years old3,477 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | US 85 S Interchange |
| Carries | Us085 S |
| Crosses | I090 |
| Coordinates | 44.47878, -103.74148 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.3 ft (83.6 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1036.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,477 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041154087 |