ST Onge Road over Miller Ck
Poor Condition76 years old50 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | .3w4.5s ST Onge-spearfish |
| Carries | ST Onge Road |
| Crosses | Miller Ck |
| Coordinates | 44.48188, -103.72952 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 79.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041160085 |