County RD 014b over Miller Ck
Poor Condition92 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | .2 W Jct Us85s -spearfish |
| Carries | County RD 014b |
| Crosses | Miller Ck |
| Coordinates | 44.47430, -103.73808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041155090 |