I090 W over Polo Ck
Fair Condition55 years old7,590 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1 E US 85 S Interch |
| Carries | I090 W |
| Crosses | Polo Ck |
| Coordinates | 44.48555, -103.72536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 400.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,590 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041161082 |