Us085 S over Polo Ck
Fair Condition55 years old3,477 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1 S I 90 Interch |
| Carries | Us085 S |
| Crosses | Polo Ck |
| Coordinates | 44.46488, -103.72791 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 93.2 ft (28.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 352.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,477 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041161096 |