Us085 over Whitewood Ck
Fair Condition33 years old5,939 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.1 NE Jct US 385 |
| Carries | Us085 |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.35906, -103.73913 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.5 ft (16.6 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 275.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,939 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041156169 |