Us085 over Whitewood Ck
Fair Condition33 years old5,939 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.8 NE Jct US 385 |
| Carries | Us085 |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.36588, -103.73290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 323.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,939 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041159165 |