Timm LN over Whitewood Ck
Good Condition2 years old10 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Timm LN - Deadwood |
| Carries | Timm LN |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.36439, -103.73696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 90.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041157166 |