Us385 over Whitewood Ck
Good Condition41 years old2,338 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.5 S Of Pluma |
| Carries | Us385 |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.35315, -103.73862 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 217.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,338 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041156176 |