ST Onge Road over False Bottom Ck
Good Condition3 years old600 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.1w 1.3s. St. Onge |
| Carries | ST Onge Road |
| Crosses | False Bottom Ck |
| Coordinates | 44.52806, -103.72436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 457 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041163053 |