ST Onge Road over False Bottom Ck
Good Condition3 years old600 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.6 S St. Onge |
| Carries | ST Onge Road |
| Crosses | False Bottom Ck |
| Coordinates | 44.50864, -103.71940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.7 ft (31.6 m) |
| Max Span | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 316 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041165066 |