I-90 Service Road over Spring Ck
Poor Condition88 years old335 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.5 Mi. SE Whitewood |
| Carries | I-90 Service Road |
| Crosses | Spring Ck |
| Coordinates | 44.44385, -103.59071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 133.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 335 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041228112 |