Eden RD over I090
Fair Condition58 years old195 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.4 SE Sd 34 N Interch |
| Carries | Eden RD |
| Crosses | I090 |
| Coordinates | 44.45055, -103.59814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 268.4 ft (81.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 752.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 195 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041226107 |