I-90 Service Road over Whitewood Ck
Good Condition2 years old69 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1 Mi E Whitewood |
| Carries | I-90 Service Road |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.45965, -103.61972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 174.5 ft (53.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 532 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 69 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041214100 |