I090 E over Whitewood Ck
Fair Condition59 years old7,612 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1.0 SE Sd 34 N Interch |
| Carries | I090 E |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.46093, -103.62029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 135.8 ft (41.4 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 513.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,612 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041214099 |