464th Avenue over Long Creek
Fair Condition91 years old45 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 0.5n & 2w Of Lennox |
| Carries | 464th Avenue |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 43.36763, -96.92454 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 81.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042000095 |