278th Street over Long Creek
Good Condition3 years old435 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 0.5w Of Lennox |
| Carries | 278th Street |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 43.35960, -96.91620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 66.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 435 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042004100 |